Робота над проектом

Проект на тему:

Здорова їжа

Керівник. Золотарьова Людмила Іванівна
Навчальні дисципліни: читання, природознавство, українська мова
Склад проектної групи : учні 3-Б класу
Тип проекту: пошуковий,творчий, ігровий, довготривалий

Актуальність проекту  полягає в тому, що однією з основних складових систем підготовки учнівської молоді є формування здорового способу життя. Здоров’я молодого покоління – один з найголовніших пріоритетів системи освіти. Здоров’я дітей – найбільша турбота і найсокровенніша мрія батьків. Чому ж ми, на жаль, не можемо похвалитися здоров’ям нації?

Мета.   Цей проект дасть змогу не просто ознайомитися теоретично з матеріалом теми «Здорова їжа», а й втілити в життя знання учнів, оздоровити їх харчування, а також здружити колектив класу, об’єднати його , навчити учнів працювати в групах та колективно,навчити узгоджувати  інтереси з іншими, виконувати пошуково-дослідницьку діяльність

Тематичні питання
·         Що таке здорове харчування?
·         Навіщо і як потрібно харчуватися?
·         Правильно харчуватись - правильно жити?
·         Користь вітамінів у продуктах харчування

Обꞌєкт дослідження: продукти харчування
Предмет дослідження:

·                        І група –вивчає  вітаміни у молокопродуктах;
·                       ІІ група  - вивчає  вітаміни у овочах та фруктах;
·                       ІІІ група -  вивчає  вітаміни у рибних та м’ясних продуктах.

Учні вмітимуть: визначати , які вітаміни містяться в продуктах харчування,  працювати в групах, приймати участь в обговоренні зібраного матеріалу.
План проведення проекту:
І етап ( жовтень)
1.     Визначення теми
2.     Постановка завдання та обговорення
3.     Формулювання проблемних питань
4.     Створення груп
5.     Обговорення плану роботи учнів

ІІ етап ( листопад - січень)
      1.Самостійна робота в групах по виконанню завдань
І група. Пошукова робота – Випуск літературної збірки
 ( вірші,загадки про вітаміни)
ІІ група.   Ігровий проект. Виступ агітбригади
ІІІ група. Практична робота – Випуск газети « Вітамінчик»
ІІІ етап ( лютий)
       1.Підготовка учнями звіту про виконану роботу
ІV етап( березень)
        1.Захист отриманих результатів

Здорове харчування – це основа здоров’я людини. Їжа, яку ми вживаємо є джерелом енергії, яку організм витрачає у процесі своєї життєдіяльності. Саме вона дозволяє нашим клітинам і тканинам оновлюватися.



І чим більш здорове харчування ви собі забезпечуєте, тим швидше оновлюється ваш організм і тим він стає молодшим. Здорове харчування – це здорове життя і молодість. Ось чому здорове харчування є таким важливим для кожної людини!

І група - вивчає вітаміни в молокопродуктах

Молоко- називають «еліксиром життя», тому в молоці містяться всі харчові речовини, необхідні зростаючому організму.
Протягом багатьох тисячоліть воно використовується людиною з перших днів життя до глибокої старості.
Коров'яче молоко являє собою водний розчин більше двохсот різних органічних і мінеральних речовин. До складу молока входять всі необхідні харчові речовини і вітаміни: жири - 4%, білки - 3,5%, вуглеводи - 4,7%.
Цінність молока полягає ще в тому, що харчові речовини, що входять до його складу, дуже легко засвоюються організмом. Тому молоко незамінне в дієтичному і дитячому харчуванні.
Без молока діти погано ростуть, часто хворіють і швидко втомлюються, особливо школярі. Щодня діти повинні випивати не менше двох склянок молока.
 Молоко - продукт швидкопсувний, воно не зберігається довго. Щоб знешкодити його від мікробів і оберегти від скисання, в домашніх умовах його кип'ятять, а на молокозаводах - пастеризують (нагрівають до температури 80 - 85º). Зберігати молоко треба в холодильнику не більше покладеного терміну. Не можна зберігати молоко у відкритому посуді і поблизу інших продуктів, які видають запах (риба, цибуля і т.д.), так як молоко легко вбирає ці запахи. Я познайомлю вас з термінами зберігання молока і молочних продуктів.

 Терміни зберігання молока та молочних продуктів:

ПРОДУКТИ
ТЕРМІН ЗБЕРІГАННЯ
(при температурі від +4  до +8º С)
Молоко сире
20 год.
Кисломолочні                  продукти
24 год
Творог
36 год.
Сметана
72 год.
Сир
від 5 до 15 діб
Масло вершкове
5 діб
Масло пряжене
15 діб


Молоко отримують від тварин: корів, кіз, коней, верблюдів, буйволиць, овець. Різні народи готують свої національні кисломолочні продукти.






Поряд з молоком у харчуванні застосовуються і інші молочні продукти: вершки, сметана, вершкове масло, кефір, кисле молоко, ряжанка, варенец, сири, сирні вироби та ін.


Я хочу познайомити вас з чудовим продуктом, який необхідний дітям для нормального росту і розвитку. Він сприяє зміцненню кісткової системи, мускулатури, нігтів, волосся.
Сир - цінний продукт харчування, оскільки в ньому є білок, жир, вітаміни А, Е, вітаміни групи В. Особливо цінується він за вміст солей кальцію, тому страви з сиру рекомендуються в дитячому та дієтичному харчуванні.


У промисловості з молока отримують безліч молочних і кисломолочних продуктів. Ви з ними вже познайомилися. Сучасні молокозаводи оснащені передовою технікою: машинами-автоматами, агрегатами для пастеризації, охолодження та розливу молока. На цих підприємствах працюють майстри цільномолочного і сметанно-сирного виробництва, маслосироробної і маслороби апаратники з виробництва згущеного молока.
Потрібно дбайливо ставитися до молочних продуктів. На їх виробництво і постачання ними населення витрачається величезна праця багатьох працівників агропромислового комплексу - пастухів, доярок, механізаторів, а також працівників виробництва та сфери обслуговування - робітників молокозаводів, автотранспорту, продавців та ін. 
Якщо у вас залишилося кисле молоко, використовуйте його для приготування млинців, оладок, сиру. Дуже корисно пити кисле молоко.
Але обов'язково потрібно стежити за якістю молочних продуктів. Несвіжі продукти мають специфічний неприємний запах. Їх поверхня покривається мохоподібний плівкою, стає слизькою, змінюється колір, з'являється гіркуватий смак.



Молочні продукти це та категорія, яка має бути присутня в раціоні щодня. Якщо ви не вживаєте їх щодня, ви будете швидко набирати вагу і ваш організм буде частіше схильний до захворювань.
Молочні продукти на вашому столі збережуть ваше здоров'я на багато років, а дітям вони просто необхідні для росту і розвитку організму.

ІІ група - вивчає вітаміни в овочах та фруктах

Кожна мама знає, що фрукти та овочі для дітей - дуже корисні й необхідні. Але які саме найбільше підходять дитині? Щоб їхня користь була максимальною, вибирайте сезонні плоди, характерні для вашого регіону.

1. Яблука містять залізо, вітамін С, фолієву кислоту. Це прекрасний засіб для профілактики анемії та зміцнення імунітету. Яблука позитивно впливають на травлення, оскільки містять рекордну кількість пектинів.
2. Сливи – чудове джерело калію, заліза, каротину і цукру, який легко засвоюэться.
3. Про користь персиків складали легенди в давнину на Сході. Як відзначають дієтологи, цей продукт корисний для діток з самого раннього віку. Персики містять вітаміни групи B, вітамін С, калій, магній, залізо, фосфор, мідь, пектин і дуже багато каротину. М'якоть цього фрукта легко засвоюється, вона живильна, ароматна і соковита, підвищує апетит.
4. Обов'язково включайте в раціон дитини лісові ягоди, такі як суниця, ожина, чорниця, журавлина. Адже вони - справжня скарбниця вітамінів і мінералів.
 5. Смородина - джерело мінеральних солей, органічних кислот, цукрів. До речі, ця ягода є лідером за вмістом вітаміну С.
6. Також дуже корисний для дітей виноград. Він зміцнює стінки судин, сприяє повноцінній роботі нирок, допомагає в роботі серця і покращує згортання крові.
7. Півсклянки пюре гарбуза повністю забезпечать добову потребу в бета-каротині.
8. Про користь томатів можна говорити багато. Важливо, що помідори легко засвоюються дитячим організмом, ефективні в профілактиці запорів у малюків. Томати у свіжому вигляді діти можуть вживати щодня. Щоб знизити ризик харчової алергії, лікарі радять купувати дітям жовті помідори.


ІІІ група - вивчає вітаміни в рибних та м'ясних продуктах

Значне місце в харчуванні займає риба.Це продукт високої харчової цінності,оскільки містить білки,жири,мінеральні речовини,вітаміни A,D,E,PP,C,екстрактивні речовини і вуглеводи.Хімічний склад риби не є постійним,він змінюється залежно від виду,віку,місця і пори вилову.
Білки риби в основному повноцінні:альбуміни і глобуліни,нуклеопро-теїди і глюкопротеїди.Всього в м'язовій тканині риби 85% повноцінних білків.Вони на 97% засвоюються організмом людини.Тому риба є джерелом білкового харчування.
Жир риби містить велику кількість ненасичених жирних кислот(лінолеву,ліноленову та ін.),тому він рідкий при кімнатній темпера-турі,має низьку температуру плавлення і легко засвоюється організмом людини.Кількість жиру в м'ясі різних риб неоднакова.За вмістом жиру рибу умовно поділяють на такі групи:
нежирна(до 2%)-тріска,пікша,судак,річковий окунь,щука;
маложирна(2-5%)-оселедець,корюшка,короп,сом,кефаль;
жирна(5-15%)-білуга,осетер,сьомга,кета,горбуша;

 Вміст жиру впливає на смакові якості риби,її харчову цінність і кулінарне використання.Чим жирніша риба,тим вона ніжніша,смачніша і ароматніша.
 Харчова цінність риби залежить не тільки від хімічного складу,а й від співвідношення в її тілі їстівних і неїстівних частин і органів. 
До їстівних частин відносять м'ясо,шкіру,ікру,молочко,печінку;до не їстівних-кістки,плавники,луску,нутрощі.Голови деяких видів риб,наприклад осетрових,-їстівні,оскільки містять багато м'яса і жиру.Чим більше в рибі м'яса й ікри,тим вища її харчова цінність.


Пошукова робота в групах
Робота в шкільній бібліотеці
Учні збирають вірші, загадки про овочі та фрукти, молокопродукти, м'ясо та рибу.



Листопад 
Протягом  місяця  діти разом з батьками  вирішили перевірити якість молока та сметани на вміст в них крохмалю або борошна. Крохмаль або борошно додають до цих продуктів для  підвищення його в′язкості( густини). Виявлення їх  базується на реакції йоду з крохмалем, який забарвлюється від дії йоду в синій колір. В молоко або сметану додають по 3 каплі спиртового розчину йоду. Через 2-3 хвилини встановлюють зміну забарвлення. При наявності крохмалю молоко (сметана) забарвлюється в синій колір, без крохмалю –  в  блідо – жовтий.




Крохмалю в молоці не виявлено. Молоко має  блідо-жовтий колір.




А от про сметану цього сказати не можна. Як бачимо ця сметана виготовлена з додаванням крохмалю. Від дії йоду вона змінила свій колір.





Всім добре відомо, що в овочах і фруктах  містяться нітрати шкідливі для здоров′я  людини.  Як вибрати фрукти та овочі з меншим вмістом нітратів та зменшити в них їхню кількість?


1  Очищення шкірки, миття і сушіння фруктів та овочів знижує кількість нітратів до 25%, і, в зв’язку з загибеллю мікроорганізмів і руйнуванням ферментів, зупиняє процес перетворення нітратів у нітрити.






2  .   Зелень перед вживанням  поставте як букет у склянку води на пряме сонячне світло на 1-2  години.





3  .  Проводьте протинітратну обробку моркви, буряків, гарбузів, кабачків і т.д. перед приготуванням: після миття і чищення наріжте овочі для приготування і 2 рази по 10 хвилин витримайте їх у воді кімнатної температури.






У рецептах здорового харчування часто згадується натуральний йогурт. У продажу його зустрінеш рідко, тому найкращий варіант - навчитися готувати в домашніх умовах.
Склад домашнього йогурту: молоко + бактерії.
 В магазинні йогурти може входити до 10 інгредієнтів, велика частина з яких шкідлива і додається або для збільшення терміну придатності продукту або для зниження його собівартості. Тому йогурт в домашніх умовах, має не тільки чудовий смак, але і володіє цілющими властивостями натурального здорового продукту.










Грудень

Протягом місяця  кожна  група малювала малюнки по темі «Здорова їжа». Перша група - малюнки по темі « Молоко та молочні продукти»,  друга – « Овочі та фрукти», третя група – «Риба та м′ясо» . В класі організували виставку малюнків. Кожна група представила свої роботи.







Цікавим був   тиждень вітамінної перерви.
Протягом тижня діти  приносили та  їли яблука, мандарини, банани, сухофрукти, горіхи, апельсини.   Це  природне джерело вітамінів і мінералів, необхідних для злагодженої роботи всіх систем організму.Вони  підвищують активність мозку.Щоб захистити себе від нестачі вітамінів і корисних речовин, а також зміцнити імунітет взимку, експерти рекомендують включити в свій раціон  ці  продукти . 
                               




Цікаво пройшов виступ агітбригади 
« Вітаміни - корисні для людини».  

Адже харчування школярів відіграє серйозну роль в питанні повноцінного розвитку і зростання. Воно не тільки сприяє загальному зміцненню організму, але також може впливати на їхню працездатність і успішність.
 Хтось надто сильно любить фрукти , а хтось терпіти не може овочі. Але як би там не було , певну медиками норму дарів природи слід з’їдати щодня , якщо хочеться мати міцне здоров’я.
Експерти підрахували , що програма-мінімум , яку потрібно дотримуватися , щоб наситити організм усім необхідним , — це п’ять порцій овочів і фруктів на день. Причому , за овочами перевага, так як в цілому овочі корисніші фруктів в чотири  рази.









2 коментарі:

  1. Дуже цікава та потрібна тема для дослідження учнями, щоб бути здоровими. Бажаю успіхів та хороших результатів.

    ВідповістиВидалити